Post Image

DEĞİŞİM  günümüzde önemli bir kavram. Teknolojide değişim, trendlerde değişim, değerlerde değişim derken aslında dünya topyekün ve hızlı bir değişim sürecinde… Yeni teknolojilerin hayatımıza girmesiyle, insanoğlu bir yandan bu teknolojiye ayak uydurmaya çalışırken bir yandan da daha yeni teknolojiler için kafa yoruyor. Tarım uygarlığından içinde bulunduğumuz dijital çağa gelinen süreçte; doğduğunda evinde telefon olmayan, şimdi ise elindeki telefonla facebook hesabı açan annem, değişime ayak uydurabilme açısından en saygı duyduğum insanJ

Dijital hayatımızın mimarı teknolojik gelişmeler; çalışma şeklimizden, ilişki kurma biçimimize kadar her şeyi değiştirdi. Mesleklerin nasıl bir değişim sürecinde olacağının düşünülmesi de bu zamanın önemli ve haklı konularından biri.

Neredeyse her gün yeni bir teknoloji ile tanıştığımız göz önüne alındığında , yeni mesleklerin de ortaya çıkacağı söylenir. Kendimden basit bir örnek vermek gerekirse, 90’ların sonunda iletişim fakültesi öğrencisiyken, sosyal medya uzmanı olmak ya da dijital pazarlama işini yönetmek gibi işler bizler için çok akla gelmeyen alanlardı. Oysa ki son on yıl  bu iş kollarının vazgeçilmezimiz olduğu yıllar oldu.

Burada temel soru, bu mesleklerin tamamen yeni mi olduğu yoksa varolan mesleklerin mi bir değişim için de olduğu?

Tıp eğitimi ve mesleği alanında nano teknolojinin daha fazla kullanılmaya başlaması, mühendislerin tıp alanında da becerilerini ortaya koyan multidisipliner alanlar, robotik çalışmaların daha geniş yer kapladığı mühendislik alanları, teknolojinin süreçlerini değiştirdiği iletişim meslekleri, bilişim suçları gibi yeni kavramlarla tanışan hukuk disiplini bizlere gösteriyor ki değişen, mesleklerin içeriği ve uygulamaları.

İlk örneğimde bahsi geçen sosyal medya uzmanı olmak ya da dijital pazarlama alanında çalışmak da aslında halkla ilişkiler, işletme gibi mesleklerin teknoloji ile bütünleşmiş yeni alanları.

Buradan yola çıkarak, mesleklerin geleceğini göz önüne alan kariyer seçimleri/planlamaları yapmak çok daha mantıklı. Teknolojinin her mesleğe etki edeceği kolayca tahmin edilebilir. Bu nedenle öğrencilerin meslek olarak ne seçerlerse seçsinler teknolojiyi göz ardı etmemeleri gerekir. Teknoloji kullanımında iyi olmak zaten gereklilik, bunun yanında önemli olan yeni teknoloji geliştirebilmek.

İnsan ve yapay zekanın birlikte düşünüldüğü geleceğin iş dünyasında; farklı ve faydalı olan, teknolojik algısı yüksek, nano teknolojiyi iyi kavramış ve multidisipliner düşünebilen,çalışabilen adayların daha başarılı olacağı ortada…

Özge Alyu

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Tanıtım Müdürü