Post Image

Sevgili Üniversite Adayları;

Yoğun ve yorucu bir sınava hazırlık sürecinden sonra en az onun kadar anlamlı ve önemli günler sizleri bekliyor. Bir yanda hayalleriniz, hedefleriniz diğer yanda sınavlardan elde ettiğiniz puanlar / sıralamalar ve kısa zamanda birçok seçeneği değerlendirip doğru kararlar verme telaşı… Evet, oldukça zor görünüyor… Ancak bu dönemde vereceğiniz iyi düşünülmüş kararlar yıllardır gösterdiğiniz çabaların karşılığını almanızı ve hepsinden önemlisi daha mutlu olmanızı sağlayacak ve hayatınızın geri kalanındaki yaşanmışlıklarınızı doğrudan etkileyecektir.

Unutmayalım ki, meslekler de insanlara benzerler; onların da farklı yapıları, sizlerin kariyer gelişimlerine katacakları, toplum tarafından algılanışları, zamanın ve değişen dünyanın ihtiyaçlarına göre gösterdikleri değişimleri gibi çeşitli özelliklere sahip olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.  Bu nedenle öğrenim görmek isteyeceğiniz bölümlerin ve mesleklerin size güvenli bir gelecek sunmakla beraber hayallerinizi ve isteklerinizi gerçekleştirme aracı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Her yıl binlerce adayın yerleştiği bölümlere kayıt yaptırmadığını ya da yeniden sınavlara girdiğini düşünürsek bu dönemin yüksek risk içerdiğini gözden kaçırmamalıyız. Geçmiş yılların bu deneyimi belki de doğru kararlar vermek için neler yapmamız gerektiğini bilmediğimiz; kısaca kendimizi iyi tanımadığımız sonucunu ortaya koyuyor. Seçmek istediğiniz üniversite, bölüm ve meslekten neler beklediğinizi, bunlar için hangi özellikler ve yeteneklere sahip olduğunuzu bilirseniz başarılı ve mutlu olma ihtimalinizi bir o kadar arttırırsınız. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey yaşamın bütününü ıskalamadan kariyerinizi planlamak ve kendinize uygun seçeneklerin farkına vararak doğru bir bilgi edinme ve araştırma sürecinden geçmektir. Çünkü hayatın içinde kalabilmek, ayrıcalıkları görebilmeyi ve lehimize çevirerek üniversite-bölüm -diploma üçgenine sıkışıp kalmaktan çift diploma imkânları, yabancı dil ve yurt dışı olanakları, iş dünyasıyla iş birlikleri, proje çalışmaları ve sosyal-kültürel olanaklar gibi zenginlikleri görebilmeyi ve yaşamayı ifade eder.

Ön hazırlıklarını yaptığınız tercih ve karar sürecinde mutlaka bir bilene danışın, sınav sistemlerinin ve teknik bazı küçük ayrıntılarla sonuçları değiştirdiği böylesi süreçlerde telafisi zor sonuçlar yaşamamak adına bir uzman desteği almaktan çekinmeyin. Tercih danışmanları ve rehber öğretmenler sizin hangi bölümleri tercih etmeniz gerektiğinin kararını vermeseler de bu zor dönemeçte deneyimleri ve uzmanlıklarıyla sizlere yol arkadaşlığı yapabilirler. Bu nedenle iletişimin büyüsüne inanın, tercih listenizde yer vermek istediğiniz üniversite ve bölümlerin mevcut öğrencileri, akademisyenleri ve mezunlarıyla fikir alışverişinde bulunarak sizi nelerin beklediğini öğrenin, tüm süreçlere hazırlık olun, en nihayetinde kararınızı verin.

Böylesine yoğun bir süreci tek başına kontrol edebilmek ve tüm sorumluluğu üstünüze almak oldukça zor. Bu nedenle ailelerinizle olan iş birliğine güvenin ve başarının bir takım oyunu olduğunu hem kendinize hissettirin hem de onlara bunu yaşatın. Eğitim ve öğretim fırsatlarından en üst düzeyde faydalanabilmen ve yaşanması muhtemel sorunların üstesinden gelmeniz başarısı, başrolünü oynadığınız bu filmi nasıl yönettiğiniz belirleyecektir.

Tercih dönemi verdiğiniz tüm kararlar ve sonuçlar umarım hayallerinize denk düşer. Yolunuz açık olsun…