Post Image

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerine 3 eğitim sistemi üzerinde durduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; kaliteli bir eğitim ve fırsat eşitliği vermek istediklerini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz NTV canlı yayında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerine 3 alternatif sistem üzerinde durulduğunu belirtti. 3 alternatiften ilki; her lisenin kendi sınavını yapması, ikincisi; soruların Bakanlıkça merkezi olarak sorulması ve son olarak ta adrese dayalı kayıt sistemine göre yerleştirme ve başarılı öğrenciye sınav yapılması.

Testin öğrenciyi ölçmediğini vurgulayan Yılmaz; sistemin yazılı, klasik ve açık uçlu olacağını ve böylece çocukların kendini ifade edebileceğini söyledi. Kaliteli bir eğitim ve fırsat eşitliğini vermek istediklerini belirten Yılmaz; Öğretmenin ve okulun da değerinin arttırılması gerektiğini, sınavların objektifliğini sağlamak gerektiğini söyledi.

Bu sınavların merkezi olacağını tüm ülkede uygulanacağını söyleyen Yılmaz; okullardaki yazılıları yerine geçeceğini ve öğrencilerin sınava okullarında gireceğini, mezuniyet ortalamalarına göre yerleştirmelerin yapılacağını belirtti. Bütün okullarımızı kaliteli hale getirirsek adrese dayalı kayıt sistemini de hayata geçirebiliriz diyen Yılmaz Fen liseleri için ayrı kriter getirebiliriz, en başarılı yüzdelik dilimde olan öğrencilerin girebileceği bir sistem de olabilir dedi.