Post Image

Ayrıntıların önümüzdeki günlerde açıklanacağı Üniversite Giriş sisteminde; mevcut sistem sadeleştiriliyor; YGS-LYS birleştiriliyor, Türkçe ve Matematiğin sınavın merkezinde olması planlanıyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde Üniversite giriş sisteminde sade bir sisteme yönelik hazırlıkları olduğunu, mevcut sistemdeki sınavı iyileştirmeye, kolaylaştırmaya ve aksayan yönleri gidermeye yönelik olacağını belirtti.

Yeni düzenlemenin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını ifade eden Saraç; “Üniversite giriş sınavının bir hafta sonunda yapılarak planlandığını, puan türünün azaltılacağını, dil puanı dışında sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacağını, her puan türünde Türkçe ve Matematiğin katkısı bulunacağını bildirdi.

18 Mart Üniversitesinin akademik yılı açılışında konuşan Yekta Saraç; sınavların yalınlaştırılacağını, öğrencilerin 12 yıllık birikimlerinin 1-2 saatte belirlenemeyeceğini ifade etti. Saraç “Veli ve öğrenciler rahat olsunlar her öğrencinin kabiliyetine uygun, kendilerini geliştirebilecekleri alanlara yönelmelerini istiyoruz” dedi.

Yeni sistemle YGS-LYS’nin birleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca sınavlar 1 günde bitirilecek. Sınavda sorulacak sorular yine MEB müfredatından olacak. Yeni sistemde öne çıkacak bir değişiklikte Türkçe ve Matematiğin sınavın merkezinde olması.